Nekoliko žiranata u Bosni i Hercegovini je izvršilo samoubistvo jer su došli u bezizglednu situaciju zbog ogromnih rata tuđih kredita u kojima su bili garanti. Prema podacima Udruženja za zaštitu žiranata u BiH, samo tokom prošle godine oko 20.000 jemaca je vratilo kredite za druge. Zbog manjkave zakonske regulative i dugogodišnjih problema s vraćanjem tuđih kredita, prevareni žiranti u Bosni i Hercegovini dovijaju se ne različite načine. Udruženje za zaštitu žiranata predlaže prevarenima da pokreću krivične postupke protiv bankarskih službenika čiji je potpis na kreditnom ugovoru. Bankarski službenici su, smatraju u Udruženju za zaštitu žiranata BiH, krivi jer su u momentu sklapanja ugovora znali kreditnu istoriju i prezaduženost dužnika o kojoj jemce nisu obavestili. I opet mu daje kredit. Dovodi u zabludu druge učesnike u ugovoru, dovodi u zabludu jemce da potpišu taj ugovor. Tužbe protiv bankarskih službenika već daju prve rezultate - mnoge banke, uverava, zovu žirante i sklapaju dogovor s njima o uzajamnom povlačenju tužbi.
Nekoliko žiranata u Bosni i Hercegovini je izvršilo samoubistvo jer su došli u bezizglednu situaciju zbog ogromnih rata tuđih kredita u kojima su bili garanti.
Prema podacima Udruženja za zaštitu žiranata u BiH, samo tokom prošle godine oko 20.000 jemaca je vratilo kredite za druge.
Zbog manjkave zakonske regulative i dugogodišnjih problema s vraćanjem tuđih kredita, prevareni žiranti u Bosni i Hercegovini dovijaju se ne različite načine.
Udruženje za zaštitu žiranata predlaže prevarenima da pokreću krivične postupke protiv bankarskih službenika čiji je potpis na kreditnom ugovoru.
Bankarski službenici su, smatraju u Udruženju za zaštitu žiranata BiH, krivi jer su u momentu sklapanja ugovora znali kreditnu istoriju i prezaduženost dužnika o kojoj jemce nisu obavestili, kaže predsednik Udruženja Jovica Cvjetković.
"I opet mu daje kredit. Dovodi u zabludu druge učesnike u ugovoru, dovodi u zabludu jemce da potpišu taj ugovor", navodi Cvjetković.
On objašnjava da tužbe protiv bankarskih službenika već daju prve rezultate - mnoge banke, uverava, zovu žirante i sklapaju dogovor s njima o uzajamnom povlačenju tužbi.
Cvjetković kaže da je problem prevarenih žiranata zainteresovao i Svetsku banku čiji su predstavnici, prema njegovim riječima, bili zapanjeni celom situacijom.
Iz kancelarije Svetske banke u Bosni i Hercegovini ipak stiže informacija da ova institucija neće rešavati taj problem, već će raditi na edukaciji korisnika kredita prilikom sklapanja ugovora s bankom.
Ekonomski ekspert Slaviša Raković kaže da je u javnosti stvoren pritisak da se preduzimaju mere na planu rešavanja problema prevarenih žiranata.
To je rezultiralo sugestijom bankama da se krediti naplaćuju primarno od dužnika i donošenjem novih propisa o zaštiti potrošača - objašnjava Raković.
Jedna od mera zaštite potrošača je uvođenje inoviranog registra kredita u kojem će se, umesto na mesečnoj osnovi, podaci o kreditnoj zaduženosti ažurirati dnevno da bi se izbegle zloupotrebe po kojima se, tokom jednog meseca, fizičko lice ili pravni subjekat zaduži kod više banaka.
Dogradnja registra, kako je najavljeno iz Centralne banke BiH, treba da bude završena do kraja godine.